phonelink_ring tel. 86 216 24 76
Czynne: Pon. - Pt. 7.30 - 15.30
settings_brightness
Wielkość tekstu:
 • a
 • a
 • a
Jesteś tutaj: Strona główna » Wydarzenia
Wyszukuj

Piknik patriotyczny - Dobrzyjałowo 2018

W bieżącym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Szkole Podstawowej w Dobrzyjałowie obchodziliśmy ją 15 października. Na uroczystość przybyły władze Gminy Piątnica, w tym Wójt – Pan Krzysztof Ryszard Kozicki, Radni Rady Gminy Piątnica, kierownicy jednostek organizacyjnych, podopieczni Dziennego Domu „Senior-Wigor” z Górk-Sypniewo, sołtysi, proboszcz Parafii Dobrzyjałowo, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzyjałowie, oraz nauczyciele i uczniowie szkół z terenu gminy. Nie zabrakło też mieszkańców Dobrzyjałowa.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po powitaniu gości uczniowie uświetnili obchody 11 Listopada programem artystycznym „Póki Polska żyje w nas”, przygotowanym pod kierunkiem Pani A. Szabłowskiej i B. Jasińskiej. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze o tematyce patriotycznej. Przypomniały ważne wydarzenia – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 r. Uzupełnieniem były utwory muzyczne ,,Rota’’, „ Marsz I Brygady’’, „Legiony”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „Jak długo w sercach naszych”.

Kolejnym punktem obchodów uroczystości był pokaz jazdy konnej. Na boisku szkolnym, mogliśmy podziwiać musztrę konną oraz sprawnościowe pokazy jeźdźców (władanie bronią, skoki przez przeszkody) i wiele innych. Uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z przejażdżki konnej - w siodle czy też bryczką.

W ramach uroczystości, nawiązując do pięknej tradycji sadzenia Dębów Wolności, dokonano symbolicznego aktu wkopania drzewa na terenie szkoły.

Oprócz w/w atrakcji można było zapoznać się z wystawą militariów okresu międzywojennego przygotowaną przez absolwentów naszej szkoły.

Piękna aura sprzyjała świętowaniu przy ognisku i degustacji potraw ziemniaczanych i słodkości przygotowanych przez rodziców, nauczycieli i podopiecznych „Senior-Wigor”.

Nasza uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem i na wiele lat pozostanie w naszych wspomnieniach. Pozwoliła zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość oraz oddać hołd tym, którzy przelewali krew i ginęli za Naszą Ojczyznę.

Fundusze Europejskie

 • ugpiatnica@gminapiatnica.pl
 • 86 216 24 76
 • 86 218 24 56

  • Numer konta do wpłat:
  • Hexa Bank Spółdzielczy
   68 8762 0009 0000 1270 2000 0020