phonelink_ring tel. 86 216 24 76
Czynne: Pon. - Pt. 7.30 - 15.30
settings_brightness
Wielkość tekstu:
 • a
 • a
 • a
Jesteś tutaj: Strona główna » Konkursy
Wyszukuj

Finał konkursu w ramach "Żywych lekcji historii" pt. „Niezwykła historia rodziny Lutosławskich z Drozdowa”

W dniu 25 listopada 2019 r. w siedzibie drozdowskiego Muzeum odbyło się wręczanie nagród laureatom konkursu pt. „Niezwykła historia rodziny Lutosławskich z Drozdowa”. Uczestniczyły w nim dzieci z klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu gm. Piątnica. Spośród 117 uczestników, wystawionych przez wszystkie szkoły gminne, do finału dotarło 29.

Wyjątkowe zainteresowanie konkursem wynikało z jego zakresu. Poświęcony historii regionalnej odnosił się do wydarzeń znanych uczestnikom z rodzinnych dziejów oraz opowieści. Rozszerzanie tej świadomości do poziomu historii regionalnej jest nieodzownym elementem wychowania młodzieży, ponieważ ułatwia zrozumienie historii powszechnej odciskającej swoje ślady na "miejscowym gruncie". Także poprzez pamięć o dokonaniach przodków i przesłaniu stąd płynącym, młodzieży łatwiej zrozumieć znaczenie własnego zaangażowania w kontynuację budowania społeczeństwa obywatelskiego, czynnika wiodącego w rozwoju kulturalnym i gospodarczym regionu.

 

W okresie 11.10.2019 - 24.10.2019 r. odbyło się 15 lekcji edukacyjnych pn. "Niezwykła historia rodziny Lutosławskich z Drozdowa" w ramach "Żywych lekcji hi. Lekcje odbyły się w następujących placówkach edukacyjnych: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  im. mjr. Władysława Raginisa w Piątnicy, w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach, Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Jeziorku, w Szkole Podstawowej w Kisielnicy, Dobrzyjałowie i Rakowo-Boginiach. Uczestnicy zajęć mieli wyjątkową okazję zetknąć się z historią regionalną. Opowieść o niekiedy heroicznych zmaganiach pozytywistycznych dążeń na drodze podniesienia rozwoju gospodarczego, kulturalnego i niepodległościowego w XIX i początkach XX w. zastanawiała, krzepiła i pobudzała młode umysły. Widok prezentowanych zdjęć kilku pokoleń rodziny Lutosławskich, zasłużonych dla kultury polskiej, oraz ich serdecznego przyjaciela i gościa w Drozdowie Romana Dmowskiego wzbudzały ożywione zainteresowanie uczestników zajęć. Pozostałe po spotkaniu karty pracy uczniowskiej i możliwość udziału w konkursie poświęconym tematowi lekcji to szansa na zachowanie "obrazu z przeszłości". Zainspirował on już kilka pokoleń i wciąż kryje w sobie wiele budujących treści czekających na odkrycie i docenienie przez kolejnych młodych szukających swych życiowych dróg.
 
- W tym miejscu chciałbym podziękować Dyrekcji szkół i nauczycielom za umożliwienie przeprowadzenia lekcji edukacyjnych, które zrealizowane zostały w ramach projektu "Promowanie i propagowanie aktywności społecznej” w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 przez Fundację "Sztuk i Dialogu" w partnerstwie z Gminą Piątnica i Muzeum Przyrody w Drozdowie.Warto również podkreślić, że wszystkie szkoły z terenu gminy Piątnicy zgłosiły się do udziału w konkursie wiedzy historycznej realizowanego w ramach "Żywych lekcji historii". "Cieszę się, że historia rodu Lutosławskich jest propagowana wśród młodego pokolenia" - mówi Wójt Gminy Piątnica- dziękując Dyrekcji wszystkich szkół z terenu gminy Piątnica za zachęcenie młodzieży do udziału w przedmiotowym konkursie.
 

Organizatorami konkursu są: Fundacja „Sztuk i Dialogu”, Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie oraz Gmina Piątnica. Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Promowanie i propagowanie aktywności społecznej” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020, edycja 2019.

Fundusze Europejskie

 • ugpiatnica@gminapiatnica.pl
 • 86 216 24 76
 • 86 218 24 56

  • Numer konta do wpłat:
  • Hexa Bank Spółdzielczy
   68 8762 0009 0000 1270 2000 0020