phonelink_ring tel. 86 216 24 76
Czynne: Pon. - Pt. 7.30 - 15.30
settings_brightness
Wielkość tekstu:
 • a
 • a
 • a
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności
Wyszukuj

Remont kościoła w Dobrzyjałowie

Świątynia parafialna w Dobrzyjałowie liczy ponad 160 lat. Upływający czas powoduje iż kościół wymaga stałych prac remontowych. Z ks. Janem Soliwodą proboszczem parafii w Dobrzyjałowie o pracach remontowych w parafii rozmawiała Joanna Ekstowicz.
Proszę księdza ostatnie lata to co do tej pory udało się już zrobić?

W latach 1915-1924 kościół został odbudowany ze zniszczeń wojennych, a następnie w latach 1992 -1994 powiększony i przygotowany do konsekracji która miała miejsce 11 września 1994 r. W kolejnych latach 2002-2009 wymalowano wnętrze i fronton kościoła, przeprowadzono remont i malowanie dachu oraz renowację wieżyczki (sygnaturki), a także odnowiono meble w zakrystii. W latach 2010-2015 wykonano nowe nagłośnienie, napęd elektryczny dzwonów, renowację: obrazu, dwóch aniołów, lampki wiecznej i pozłocono żyrandol.

 

Obecnie kościół stoi przed dużym wyzwaniem budowlanym. Jakie prace remontowe będą prowadzone w najbliższym czasie?

Rozpoczęliśmy remont  więźby dachowej na nawie głównej (pierwszy etap remontu) tj. naprawienie stropu, wzmocnienie belek stropowych - niezbędne jest uzupełnienie w celu wzmocnienia dachu, wymienimy też poszycie dachowe które zostanie wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Remontu tez wymaga sygnaturka, którą w całości odtworzymy na wzór istniejącej.

 

Ile czasu będzie trwał remont?

Prace przewidziane są na kilka miesięcy. Mam nadzieję, że uda nam się ukończyć wszystko do końca października. Jednak to zależy od pogody i innych czynników ludzkich.

 

Czy w tym czasie nabożeństwa będą odprawiać się normalnie w kościele?

Prace remontowe nie wymagają od nas zamknięcia kościoła. Dlatego w tym czasie wszystkie nabożeństwa będą realizowane zgonie z harmonogramem.

 

Parafia Dobrzyjałowo nie jest dużą wspólnotą skąd środki na remont?

Nie jesteśmy dużą wspólnotą. Kosztorys rozpoczętych prac zdecydowanie przekracza nasze możliwości finansowe. Nie mniej jednak po rozmowach z radą parafialną podjęliśmy się tego zadania. Parafianie czekali na podjęcie takiej inicjatywy. Oprócz skałek parafia udało się pozyskać dofinansowanie z Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Podlaskiego Konserwatora Zabytków. Każda wioska ma do dyspozycji fundusze sołeckie. Trzy miejscowości zdecydowały, że w całości lub częściowo przekażą na remont świątyni. Jestem wdzięczny i dziękuję za zaangażowanie i pomoc wszystkim których wymieniłem. To pozwoli nam na wyremontowanie naszej świątyni, która jest pięknym zabytkowym obiektem w nasze diecezji.

 

Czy poza remontem dachu są w planach jeszcze inne prace remontowe?

Dach to pierwszy, najważniejszy element kościoła który wymaga gruntownego remontu. Pozostałą część kościoła będziemy starać się remontować jak zakończymy dach. Zasadniczo kościół wymaga gruntownego remontu.

Fundusze Europejskie

 • ugpiatnica@gminapiatnica.pl
 • 86 216 24 76
 • 86 218 24 56

  • Numer konta do wpłat:
  • Hexa Bank Spółdzielczy
   68 8762 0009 0000 1270 2000 0020