Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Zniszczone w Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku

Zniszczone w Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku

Zniszczone w Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku

W niedzielę 14 listopada 2021 r. nieznani sprawcy dopuścili się aktu barbarzyńskiego wandalizmu w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku. Ta leśna nekropolia poświęcona w dniu 15 lipca 1945 roku przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Kostkę Łukomskiego kryje prochy nie mniej niż 170 Polaków zamordowanych przez Niemców w trzech masowych egzekucjach w latach 1942-1943.

Sprawcy  dokonali trwałych zniszczeń  na grobie i terenie przyległym do grobu tzw.  Zakładników Miasta Łomży tj.  członków inteligencji łomżyńskiej aresztowanej przez Niemców  całymi rodzinami  i straconej  w lesie jeziorkowskim  w  samo południe  15 lipca 1943 roku.  Doszczętnie zdewastowali witrynę z obuwiem  ofiar (m. in. zamordowanych dzieci),  część obuwia rozrzucając po okolicy. Zniszczyli odrestaurowany granitowy krzyż  na grobie 52 zakładników. Próbowali  również podpalić drewniany krzyż usytuowany obok tablicy informacyjnej.

Jest nam niewymownie  przykro, że zdarzają się akty wandalizmu w miejscu  uświęconym męczeńską krwią naszych rodaków,   tak bardzo ważnym ? nie tylko dla naszej lokalnej społeczności.  Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku jest  miejscem szczególnym na mapie Gminy Piątnica. Od początku swojego istnienia otoczone jest troskliwą pamięcią  oraz należnym  szacunkiem.

Wiele podmiotów od wielu lat otacza opieką  Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku.  Gmina Piątnica jako gospodarz miejsca  cyklicznie pozyskuje środki finansowe i realizuje inicjatywy remontowo-porządkowe, aby ta leśna nekropolia miała godny wygląd.  W  grudniu 2020 r.  dokonano renowacji  grobu Zakładników Miasta Łomży.  Na stałe  tym leśnym cmentarzem od początku jego istnienia zajmuje się Szkoła Podstawowa w Jeziorku, a z jej ramienia od 19 lat  pieczę nad grobami sprawuje  społeczny kustosz, obecny dyrektor szkoły w Jeziorku pani Beata Sejnowska-Runo. Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku znane jest lokalnej społeczności za sprawą cyklicznie  organizowanych przez jeziorkowską szkołę uroczystości upamiętniających ofiary  masowych niemieckich egzekucji, akcji porządkowych  prowadzonych każdego roku  na jesieni i na wiosnę oraz  leśnych lekcji historii dla uczniów i młodzieży okolicznych szkół systematycznie realizowanych  tu przez  społecznego kustosza.

Powszechnie znane powiedzenie odnoszące się do  zdehumanizowanych ludzkich zachowań  czasu wojny ?Ludzie ludziom zgotowali ten los?  w świetle wydarzeń z minionej niedzieli  nabiera nowego, równie okrutnego i  przerażającego  znaczenia.

Sprawą wandalizmu dokonanego  na leśnym cmentarzu  w Jeziorku  już zajęła się łomżyńska policja, która na miejscu pojawiła się niezwłocznie  po  uzyskaniu informacji o  dokonanym przestępstwie  i  w trybie natychmiastowym  zabezpieczyła ślady. Obecnie funkcjonariusze policji prowadzą  dochodzenie w tej sprawie.    Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ten czyn poniosą surowe konsekwencje , a przede wszystkim  zrozumieją naganność  swego  występku i pojmą skalę zła, które wyrządzili zarówno ofiarom zbrodni jak i nam dbającym o  wiecznie żywą  pamięć o naszych rodakach, którzy na ołtarzu Ojczyzny  złożyli własne życie.

Ostatnie wpisy

Ćwiczenia OSM Piątnica związane z epizodem praktycznym.

Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy informuje, iż wzorem lat ubiegłych, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Piątnicy oraz OSM, w dniu 18.06.2024 r. (wtorek) w godzinach 10:00 – 12:00, na terenie Spółdzielni odbędą się ćwiczenia związane z epizodem praktycznym. Ćwiczenia

Czytaj więcej »

100-lecie powstania OSP Piątnica i Dzień Strażaka

19 maja br. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy przy współpracy z Gminą Piątnica zorganizowali uroczystość 100-lecia istnienia jednostki połączoną z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka. W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji

Czytaj więcej »