Nadchodzi susza. Oszczędzaj wodę!

„Woda ma nieskończoną wartość, ponieważ bez niej nie istnieje życie i nie można jej niczym zastąpić. Wysiłki i inwestycje poczynione w poszukiwaniu wody poza Ziemią oraz niedawna radość z odnalezienia jej na Księżycu i Marsie są tego przykładem. Szkoda, że tu na Ziemi, woda zbyt często jest uważana za coś oczywistego” – Raport ONZ o stanie zasobów wodnych na świecie w 2021 roku

Z powodu braku opadów zarówno w marcu, jak i w kwietniu 2022 r. zagrożenie suszą wzrosło, co wynika z opracowania IMGW-PIB w sprawie sytuacji hydrologicznej w Polsce. Ten czarny scenariusz najbardziej grozi w Polsce Zachodniej, Środkowej, a także na wschodzie kraju i na Pomorzu, gdzie obserwuje się zmniejszanie się zasobów w glebie. Z kolei, najbardziej zasobne są regiony górskie i podgórskie.

Aby skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy wszyscy musimy mieć świadomość, jak ważna jest woda. Jej zasoby są ograniczone, a zmiany klimatu będą powodowały, iż jej dostępność będzie mniejsza. Stąd tak istotne jest racjonalne korzystanie z dostępnych zasobów. Każdy z nas już dziś może zacząć realizować działania przyczyniające się do oszczędzania wody. Wystarczy wprowadzić w swoim życiu odpowiednie nawyki. Twoje wybory mogą pomóc przeciwdziałać skutkom suszy, poprawić warunki życia, chronić rośliny i zwierzęta na całym świecie. Jeżeli aspekt środowiskowy Cię nie przekonuje, pomyśl o aspekcie ekonomicznym – mniej wody zużywasz – mniej za nią płacisz.

Jak ograniczyć zużycie wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych?

• Przez ograniczanie zużycia wody w rolnictwie należy rozumieć racjonalne jej zużycie, czyli takie, które całkowicie zaspokaja potrzeby, ale nie powoduje niepotrzebnych strat.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w swoim poradniku wskazuje działania, które przyczynią się do ograniczenia zużycia wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych. Są to między innymi:

• tworzenie usług ekosystemowych na obszarach wiejskich
  • zwiększenie ilości i czasu retencji wód na gruntach rolnych
  • zabiegi ograniczające bezproduktywne zużycie wody zgromadzonej w glebie
  • uprawa gatunków i odmian o zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę
  • wykorzystanie wód z systemów drenarskich do nawożenia i nawadniania upraw polowych
  • zwiększenie retencji naturalnej i sztucznej na gruntach leśnych

Szczegółowy opis wszystkich działań znajduje się w poniższym poradniku:

Jak ograniczyć zużycie wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych

Co można zrobić na terenie domu jednorodzinnego?

Najważniejsze, aby utrzymać możliwie jak największy udział terenów biologicznie czynnych w granicach nieruchomości, za pomocą wprowadzenia m.in. rozwiązań z zakresu zielonobłękitnej infrastruktury.

Rośliny, kwiaty, trawniki podlewaj rano lub wieczorem w najchłodniejszej porze dnia – w ciągu dnia, kiedy nasłonecznienie jest największe, a temperatura najwyższa, dochodzi do największego parowania z powierzchni gleby, zatem duża część wody może w ogóle nie zostać wykorzystana przez twoje rośliny.

Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie wykorzystuj deszczówkę (wody z kranu nie powinno się zużywać do podlewania ogrodu, zwłaszcza w okresie występowania suszy). Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które zamieszczone w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu.

Jak każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania wody?

• Kupując nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na ekonomiczność eksploatowania urządzenia i kupuj takie, które tej wody zużywają najmniej;

• Wymieniaj uszczelki w cieknących kranach, spłuczkach, rurach;

• Zakładaj perlatory na kran w celu ograniczenia strumienia i zużycia wody;

• Zakładaj bezdotykowe krany sterowane fotokomórką;

• Oczekując na ciepłą wodę w kranie możesz podstawić miskę, aby następnie wykorzystać zimną wodę do podlania roślin, bądź spłukania toalety;

• Zwracaj uwagę na pochodzenie produktów. Wyroby produkowane w Polsce czy Unii Europejskiej mają mniejszy ślad wodny niż te sprowadzane z dalszych rejonów świata;

• Na etapie budowy domu rozważ wykonanie instalacji dualnej, pozwoli ona powtórnie wykorzystać tzw. „szarą wodę”, która stanowi nawet 80% wody używanej w gospodarstwie domowym;

• Wykorzystuj wodę z żelazka pozostałą po prasowaniu do podlewania roślin;

• Zakręcaj kran podczas mycia zębów lub golenia;

• Ograniczaj kąpiele w wannie na korzyść szybkiego prysznica;

• Włączaj pralkę/zmywarkę gdy są pełne – korzystaj z programu, który zużywa mniej wody (uruchamiając program EKO możesz zaoszczędzić
do 30%);

• Reaguj, gdy woda leje się bezcelowo w przestrzeni publicznej (np. w miejscu pracy) lub w budynkach instytucji publicznych – zakręcaj krany, powiadamiaj urząd gminy, służby komunalne, gospodarzy obiektu o awariach, np. cieknących kranach;

• Ogranicz kupno nowych ubrań;

• Unikaj stosowania przedmiotów jednorazowego użytku;

• Rozważ zakup kubka wielokrotnego użytku czy termosu,
który zawsze można mieć przy sobie, zamiast kupować napój
w kolejnym plastikowym opakowaniu;

• Segreguj odpady.

Pamiętajmy, że niedobór opadów i wysokie temperatury powietrza oraz zmniejszające się zasoby wodne powodują również wzrost zagrożenia pożarowego!

Oszczędzanie wody stało się koniecznością. Oszczędzaj ją razem z nami. Tylko razem możemy ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy oraz zachować środowisko takim, jakie znamy!