Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Nadchodzi susza. Oszczędzaj wodę!

Nadchodzi susza. Oszczędzaj wodę!

Nadchodzi susza. Oszczędzaj wodę!

„Woda ma nieskończoną wartość, ponieważ bez niej nie istnieje życie i nie można jej niczym zastąpić. Wysiłki i inwestycje poczynione w poszukiwaniu wody poza Ziemią oraz niedawna radość z odnalezienia jej na Księżycu i Marsie są tego przykładem. Szkoda, że tu na Ziemi, woda zbyt często jest uważana za coś oczywistego” – Raport ONZ o stanie zasobów wodnych na świecie w 2021 roku

Z powodu braku opadów zarówno w marcu, jak i w kwietniu 2022 r. zagrożenie suszą wzrosło, co wynika z opracowania IMGW-PIB w sprawie sytuacji hydrologicznej w Polsce. Ten czarny scenariusz najbardziej grozi w Polsce Zachodniej, Środkowej, a także na wschodzie kraju i na Pomorzu, gdzie obserwuje się zmniejszanie się zasobów w glebie. Z kolei, najbardziej zasobne są regiony górskie i podgórskie.

Aby skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy wszyscy musimy mieć świadomość, jak ważna jest woda. Jej zasoby są ograniczone, a zmiany klimatu będą powodowały, iż jej dostępność będzie mniejsza. Stąd tak istotne jest racjonalne korzystanie z dostępnych zasobów. Każdy z nas już dziś może zacząć realizować działania przyczyniające się do oszczędzania wody. Wystarczy wprowadzić w swoim życiu odpowiednie nawyki. Twoje wybory mogą pomóc przeciwdziałać skutkom suszy, poprawić warunki życia, chronić rośliny i zwierzęta na całym świecie. Jeżeli aspekt środowiskowy Cię nie przekonuje, pomyśl o aspekcie ekonomicznym – mniej wody zużywasz – mniej za nią płacisz.

Jak ograniczyć zużycie wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych?

  • Przez ograniczanie zużycia wody w rolnictwie należy rozumieć racjonalne jej zużycie, czyli takie, które całkowicie zaspokaja potrzeby, ale nie powoduje niepotrzebnych strat.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w swoim poradniku wskazuje działania, które przyczynią się do ograniczenia zużycia wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych. Są to między innymi:

  • tworzenie usług ekosystemowych na obszarach wiejskich
  • zwiększenie ilości i czasu retencji wód na gruntach rolnych
  • zabiegi ograniczające bezproduktywne zużycie wody zgromadzonej w glebie
  • uprawa gatunków i odmian o zmniejszonym zapotrzebowaniu na wodę
  • wykorzystanie wód z systemów drenarskich do nawożenia i nawadniania upraw polowych
  • zwiększenie retencji naturalnej i sztucznej na gruntach leśnych

Szczegółowy opis wszystkich działań znajduje się w poniższym poradniku:

Jak ograniczyć zużycie wody w rolnictwie oraz na gruntach leśnych

Co można zrobić na terenie domu jednorodzinnego?

 

Najważniejsze, aby utrzymać możliwie jak największy udział terenów biologicznie czynnych w granicach nieruchomości, za pomocą wprowadzenia m.in. rozwiązań z zakresu zielonobłękitnej infrastruktury.

Rośliny, kwiaty, trawniki podlewaj rano lub wieczorem w najchłodniejszej porze dnia – w ciągu dnia, kiedy nasłonecznienie jest największe, a temperatura najwyższa, dochodzi do największego parowania z powierzchni gleby, zatem duża część wody może w ogóle nie zostać wykorzystana przez twoje rośliny.

Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie wykorzystuj deszczówkę (wody z kranu nie powinno się zużywać do podlewania ogrodu, zwłaszcza w okresie występowania suszy). Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które zamieszczone w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu.

 

Jak każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania wody?

  • Kupując nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na ekonomiczność eksploatowania urządzenia i kupuj takie, które tej wody zużywają najmniej;

• Wymieniaj uszczelki w cieknących kranach, spłuczkach, rurach;

• Zakładaj perlatory na kran w celu ograniczenia strumienia i zużycia wody;

• Zakładaj bezdotykowe krany sterowane fotokomórką;

• Oczekując na ciepłą wodę w kranie możesz podstawić miskę, aby następnie wykorzystać zimną wodę do podlania roślin, bądź spłukania toalety; 

• Zwracaj uwagę na pochodzenie produktów. Wyroby produkowane w Polsce czy Unii Europejskiej mają mniejszy ślad wodny niż te sprowadzane z dalszych rejonów świata; 

• Na etapie budowy domu rozważ wykonanie instalacji dualnej, pozwoli ona powtórnie wykorzystać tzw. „szarą wodę”, która stanowi nawet 80% wody używanej w gospodarstwie domowym; 

• Wykorzystuj wodę z żelazka pozostałą po prasowaniu do podlewania roślin;

• Zakręcaj kran podczas mycia zębów lub golenia; 

• Ograniczaj kąpiele w wannie na korzyść szybkiego prysznica;

• Włączaj pralkę/zmywarkę gdy są pełne – korzystaj z programu, który zużywa mniej wody (uruchamiając program EKO możesz zaoszczędzić
do 30%);

• Reaguj, gdy woda leje się bezcelowo w przestrzeni publicznej (np. w miejscu pracy) lub w budynkach instytucji publicznych – zakręcaj krany, powiadamiaj urząd gminy, służby komunalne, gospodarzy obiektu o awariach, np. cieknących kranach;

• Ogranicz kupno nowych ubrań;

• Unikaj stosowania przedmiotów jednorazowego użytku;

• Rozważ zakup kubka wielokrotnego użytku czy termosu,
który zawsze można mieć przy sobie, zamiast kupować napój
w kolejnym plastikowym opakowaniu; 

• Segreguj odpady.

 

Pamiętajmy, że niedobór opadów i wysokie temperatury powietrza oraz zmniejszające się zasoby wodne powodują również wzrost zagrożenia pożarowego!

Oszczędzanie wody stało się koniecznością. Oszczędzaj ją razem z nami. Tylko razem możemy ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy oraz zachować środowisko takim, jakie znamy!

Ostatnie wpisy

Ćwiczenia OSM Piątnica związane z epizodem praktycznym.

Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy informuje, iż wzorem lat ubiegłych, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Piątnicy oraz OSM, w dniu 18.06.2024 r. (wtorek) w godzinach 10:00 – 12:00, na terenie Spółdzielni odbędą się ćwiczenia związane z epizodem praktycznym. Ćwiczenia

Czytaj więcej »