Zagrożenie wścieklizną

Wścieklizna jest groźną, śmiertelną chorobą zakaźną przede wszystkim ssaków mięsożernych (np. psy, koty, lisy), ale i innych zwierząt stałocieplnych (np. sarna, dzik), w tym również człowieka. Zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, wścieklizna należy do chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z zagrożeniem wścieklizną u zwierząt domowych i dzikich Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży przypomina właścicielom psów o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ponadto prosimy o monitorowanie i zwrócenie szczególnej uwagi na zwierzęta padłe z gatunków szczególnie wrażliwych na wściekliznę. Każdy taki przypadek należy niezwłocznie zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, który następnie oceni czy podejrzenie było zasadne. Zgłoszenia z terenu Gminy Piątnica należy kierować pod nr tel. (86) 216 34 54, adres email: sekretariat@piw.lomza.pl lub osobiście w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży, ul. Nowogrodzka 160.

Do pobrania:

ulotka