Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Atrakcje turystyczne w Piątnicy – co warto zobaczyć w okolicy?

Atrakcje turystyczne w Piątnicy – co warto zobaczyć w okolicy?

Atrakcje turystyczne w Piątnicy – co warto zobaczyć w okolicy?

Choć Piątnica to stosunkowo niewielka miejscowość, to cieszyć się może niezwykle ciekawą historią i bogactwem okolicznej fauny i flory, którą dzielą z nią okoliczne miasta i wsie. Rozsławiona na cały kraj przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską Piątnica, może zaoferować wiele przybywającym do niej turystom, lub osobom, które chcą połączyć wrażenia z odwiedzin w Piątnicy wraz z doświadczeniami zdobytymi w sąsiednich miejscowościach. Co Piątnica Poduchowna może zaoferować swoim gościom? Jakie atrakcje można zobaczyć w okolicy? Jaki obiekt historyczny stanowi chlubę gminy? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć na łamach niniejszego artykułu.

Piątnica Poduchowna – co warto zobaczyć w okolicy?

Piątnica Poduchowna to maleńka, acz urokliwa gmina, położona w okolicy malowniczej Łomży. Wszyscy turyści przejeżdżający przez Piątnicę, lub mający zamiar zatrzymać się w niej na dłużej, powinni przyjrzeć się z bliska temu, co tutejszy region ma do zaoferowania. Zwiedzaniu okolicznych atrakcji sprzyjają nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale również dostępność klimatycznych hoteli i restauracji.

Miłośnicy historii powinni zwrócić uwagę na zabytkowe, dziewiętnastowieczne forty, stanowiące pozostałość Twierdzy Łomża. Fanom architektury sakralnej i historii polskiego chrześcijaństwa, Piątnica Poduchowna oferuje Kościół Przemienienia Pańskiego, którego początki datuje się na XV wiek, zaś tym, którzy chcą zrelaksować się na łonie natury, dedykowany jest Łomżyński Park Krajobrazowy.

Piątnica i zabytkowe forty

Forty w Piątnicy Poduchownej to jeden z najistotniejszych przystanków na szlaku lokalnych atrakcji turystycznych. Stanowią one fragment Twierdzy Łomża, budowanej w XIX wieku na polecenie cara rosyjskiego, w ramach przygotowań do obrony przed pruską agresją. Wały, fosy i betonowe umocnienia, których elementy możemy dziś podziwiać, stanowią jedną z najnowocześniejszych budowli wojskowych ówczesnego okresu.

W roku 1939, piątnickie fortyfikacje zostały wzmocnione przez odrodzone Wojsko Polskie, by w niedługim czasie stać się głównym punktem lokalnego oporu przeciw agresji hitlerowskich Niemiec. To właśnie tutaj miała miejsce Bitwa pod Łomżą – jedna z najistotniejszych walk Kampanii Wrześniowej.

Warto przy tym nadmienić, że w okolicy Piątnicy znajduje wieś Wizna, która broniąc się przed Niemcami w tym samym okresie, dzięki bohaterskiej postawie kapitana Raginisa i jego podkomendnych, zyskała miano „polskich Termopil”.

Kościół Przemienienia Pańskiego

Historia miejscowego Kościoła Przemienienia Pańskiego sięga aż początku piętnastego wieku, skąd pochodzą informacje o erygowaniu lokalnej parafii. Sama Piątnica powstała zresztą dwadzieścia lat wcześniej, kiedy Junosz z Zaborowa założył nad Narwią wieś. Pierwszy z drewnianych kościołów powstał już u schyłku wieku czternastego, jednak nie przetrwał długo.

Kolejny powstał w połowie wieku osiemnastego, by również doświadczyć zniszczenia. Świątynia swój obecny, murowany kształt, zaczęła nabywać w roku 1914, by po raz trzeci nie przetrwać wojennej zawieruchy. Ostateczną odbudowę kościoła rozpoczęto w roku 1945, by sfinalizować ją osiem lat później.

Wśród wielu zachowanych zabytków, największą dumę parafian budzi monstrancja i pacyfikał z 1720 roku, pięćdziesiąt lat starszy relikwiarz, czy kielich z roku 1850. Podziwiać możemy również zabytkowe krzyże procesyjne i chrzcielnicę.

Łomżyński Park Krajobrazowy

Piątnica ma zaszczyt dzielić ze swoimi sąsiadami dostęp do jednego z najpiękniejszych parków krajobrazowych na terenie całego kraju – chodzi oczywiście o Łomżyński Park Krajobrazowy. Na jego terenie mieszczą się dwa rezerwaty przyrody: Kalinowo oraz Wielki Dział.

Na terenie parku nie tylko możemy podziwiać wyjątkowe widoki doliny Narwi, ale schronienie znajdują tu rozmaite gatunki zwierząt: łosie, jelenie, wilki, żurawie czy bociany czarne. Edukację w zakresie lokalnej flory i fauny oferuje pobliskie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Spędzenie paru chwil na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego, przez wielu komentowane jest jako istnie transformujące przeżycie, pozwalające na poczucie niesamowitej, głębokiej więzi z naturą i wiecznie żywym dziedzictwem planety.

Z czego jeszcze słynie Piątnica Poduchowna?

Myśląc o tym, z czego właściwie znana jest Piątnica, nie sposób nie wspomnieć o miejscowej mleczarni, której wyroby eksportowane są do niemalże trzydziestu różnych krajów świata. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami doceniającymi jakość jej wyrobów, to perła w koronie piątnickiej gospodarki.

Jeżeli zatem nie jesteś w stanie odwiedzić gminy osobiście, by na własne oczy dojrzeć jej unikalnych walorów, wystarczy, że przejdziesz się do najbliższego sklepu, a będziesz w stanie poczuć jej smak!

Najciekawsze zabytki w okolicy

Szczególnie w ramach współdzielenia Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego z sąsiednimi gminami, warto wspomnieć przede wszystkim o jednym zabytku, ważnym zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i historycznym i architekturalnym – chodzi o Dwór Lutosławskich w Drozdowie, w którym mieści się wspominane wyżej Muzeum Przyrody.

Wpisany na listę zabytków osiemnastowieczny dwór, wybudowany w stylu neorenesansowym, pełni dzisiaj ważną rolę przede wszystkim w zakresie edukacji przyrodniczej. Przybywający na miejsce goście mają do dyspozycji szereg stałych ekspozycji przyrodniczych, przybliżających naturę lokalnej fauny i flory, jak również zespół 26 akwariów, prezentujących ryby z różnych stron świata; między innymi z Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Australii.

Zapomnieć nie można również o znaczeniu historycznym Dworu Lutosławskich. Zgromadzone w muzeum pamiątki przypominają o najznamienitszych postaciach rodu, przybliżając ich dzieje. Warto dodać, że ostatnie miesiące życia spędził tutaj jeden z ojców polskiej niepodległości – Roman Dmowski. Jemu również poświęcono jedną z wystaw.

    

Materiał pochodzi z portalu gowork.pl

Ostatnie wpisy