Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Rodzina Lutosławskich patronem Szkoły Podstawowej w Drozdowie

Rodzina Lutosławskich patronem Szkoły Podstawowej w Drozdowie

Rodzina Lutosławskich patronem Szkoły Podstawowej w Drozdowie

2 czerwca 2023r. był wielkim dniem dla Szkoły Podstawowej w Drozdowie. Szkoła obchodziła jubileusz 150-lecia istnienia oraz przyjęła imię Rodziny Lutosławskich. Cała społeczność szkolna i rodzice bardzo zaangażowali się w przygotowanie tak zacnej uroczystości. Rodzice osobiście zajęli się przyozdobieniem tej uroczystości kwiatami, które widać było na każdym rogu oraz w kościele. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele poświęcili wiele prób i wysiłku, by ten dzień wyglądał jak najdostojniej. 
W pierwszej części uczniowie wraz z Miejską Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Zambrowa oraz przodującym występem mażoretek uroczyście przeszli do kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Drozdowie, gdzie podczas mszy biskup łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił nowy sztandar szkoły. W tej uroczystości towarzyszyły również reprezentacje szkół z Piątnicy, Jeziorka, Olszyn, Dobrzyjałowa, strażacy z OSP Drozdowa i Niewodowa ora zaproszeni gości i społeczność Drozdowa. 
Kolejną częścią uroczystości było wystąpienie zaproszonych gości. Zastępca wójta Bogdan Bieńczyk odczytał akt nadania Szkole patrona przez Radę Gminy 28 grudnia 2022 r. i przekazał dyrektorowi. Wystąpili poseł na Sejm Pan Jarosław Zieliński, Pan Stefan Krajewski, Wicemarszałek Podlaski Pan Marek Olbryś oraz wicestarosta Łożyński Pani Maria Dziekońska oraz dyrektor Muzeum Przyrody Dworu Lutosławskich Ewa Sznajder. Na uroczystości obecna była również absolwentem drozdowskiej szkoły, Monika Żochowska szefowa Firmy Phenicoptere, od 8 lat produkującej produkty z serii Glov. Zasponsorowała dla gości upominki w postaci kremu i chusteczek do demakijażu firmy Glov. Wszyscy gratulowali wyboru patrona. Głos zabrali również potomkowie rodu Lutosławskich pan Andrzej Zalewski oraz prof. Krzysztof Meissner. Uznali oni, że nadanie drozdowskiej szkole imienia przodków to dla nich nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. W związku z tym byli oni głównymi fundatorami sztandaru oraz ustanowili stypendium dla najlepszego ucznia kończącego edukację w tej szkole. Obecnością zaszczyciło nas bardzo duże grono potomków rodziny Lutosławskich. 

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek w remizie natomiast uczniowie na przyjęcie przygotowane przez rodziców w Muzeum Przyrody. Rodzice przygotowali własnoręcznie pieczone pyszne ciasta, których i zachwycił się każdy z gości. Niespodzianką przygotowaną przez Radę Rodziców był tort z płonącymi racami. Podczas pobytu w Muzeum Przyrody- Dworze Lutosławskich uczestnicy mogli zapoznać się nową wystawą „Piękno pracowitego życia. Dzieje i dokonania rodziny Lutosławskich”.

Zwieńczenie całej uroczystości odbyło się w murach Szkoły Podstawowej w Drozdowie, gdzie Rodzina Lutosławskich osobiście spotkała się z nauczycielami i uczniami szkoły. Uczniowie z ogromną ciekawością słuchali opowieści członków rodziny. Pani Marta Niklewicz opisała swoje dzieciństwo spędzone u babci Marii Niklewicz. Goście również byli bardzo zainteresowani życiem szkoły. Pan dyrektor Dariusz Kossakowski pięknie opowiedział o tutejszych zwyczajach oraz uczniach naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie podziękowali małej Hani za prezent w postaci książek do biblioteki. Dziewczynka otrzymała własnoręcznie wykonany obraz przez uczennicę Amelię Cieśnicką oraz pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

 

Materiał przygotowała: Izabela Makowska ze Szkoły Podstawowej im. Rodziny Lutosławskich w Drozdowie

Zdjęcia: MK Grochowscy Fotografia

Ostatnie wpisy

Ćwiczenia OSM Piątnica związane z epizodem praktycznym.

Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy informuje, iż wzorem lat ubiegłych, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Piątnicy oraz OSM, w dniu 18.06.2024 r. (wtorek) w godzinach 10:00 – 12:00, na terenie Spółdzielni odbędą się ćwiczenia związane z epizodem praktycznym. Ćwiczenia

Czytaj więcej »