Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Zawnioskowaliśmy o fundusze na renowację gabloty w Miejscu Pamięci ofiar trzech egzekucji w Lesie Jeziorkowskim

Zawnioskowaliśmy o fundusze na renowację gabloty w Miejscu Pamięci ofiar trzech egzekucji w Lesie Jeziorkowskim

Zawnioskowaliśmy o fundusze na renowację gabloty w Miejscu Pamięci ofiar trzech egzekucji w Lesie Jeziorkowskim

Dnia 15 listopada 2023 roku Gmina Piątnica złożyła wniosek projektu z Programu MKiDN „Groby i cmentarze wojenne w kraju” na rok 2024. Zawnioskowane środki przeznaczone będą na remont gabloty z butami ofiar odnalezionymi w miejscu straceń, która jest zlokalizowana na działce nr 895 obręb Jeziorko 9 (na północ za wsią Jeziorko) ok 7 km od Łomży oraz wyrównanie i utwardzenie ścieżki prowadzącej do gabloty i odrestaurowanych trzech mogił zbiorowych tj. miejsce spoczynku ofiar trzech egzekucji-zbrodni hitlerowskich -łącznie 174 ofiar straconych w lecie 1942r.

Obecny stan zachowania cmentarza po ostatnio przeprowadzonym częściowym remoncie w 2006 roku i w latach 2019 – 2021 (2 mogiły) oraz 3 mogiła w trakcie renowacji, wskazuje na konieczność przeprowadzenia gruntowego remontu. Ideą tego zadania jest zabezpieczenie i zachowanie miejsca pamięci oraz najbliższego otoczenia w jak najlepszym stanie w celu wzmacniania regionalnej i narodowej tożsamości oraz upowszechnianie wiedzy o tym miejscu i wydarzeniach, z którymi jest ono związane.

Cmentarz powstał w 1945 roku dzięki staraniom okolicznych mieszkańców. Opiekę nad Miejscem Pamięci od wielu lat sprawuje Szkoła Podstawowa w Jeziorku pod przewodnictwem społecznego kustosza Miejsca Pamięci Narodowej Pani Beaty Sejnowskiej-Runo. Teren cmentarza jest na bieżąco porządkowany przez uczniów szkoły, organizowane są uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia tzw. żywe lekcje pamięci dla uczniów okolicznych szkół.

W ciągu lat działanie czynników atmosferycznych negatywnie wpłynęło na stan i wygląd mogił, ogrodzenia i innych elementów. W listopadzie 2021r. gablota została zniszczona przez wandala. Zniszczenie szklanej gabloty przyspieszyło proces niszczenia znajdującego się tam obuwia osób pomordowanych i wymaga pilnej konserwacji i zabezpieczenia. Dróżka prowadząca do gabloty i trzech mogił wymaga natomiast utwardzenia, by ułatwić drogę odwiedzającym.

Ostatnie wpisy

Awaria wodociągu w Elżbiecinie

Na skutek uszkodzenia sieci przez firmę budowalną, awarii sterowania przepompowni i innych prac prowadzonych na wodociągu w miejscowości Elżbiecin w najbliższych dniach mogą wystąpić problemy z dostawą wody. Prosimy o ograniczenie zużycia wody do koniecznego. Gmina Piątnica dokłada wszelkich

Czytaj więcej »