Zakończono remont ostatniej z trzech mogił zbiorowej egzekucji ofiar terroru w Lesie Jeziorkowskim

W 2023 roku gmina Piątnica zakończyła remont mogiły zbiorowej ofiar terroru – starców z Pieńk Borowych zlokalizowanej w miejscowości Jeziorko.

Zadanie dofinansowane zostało w ramach Programu Rządowego „Groby i Cmentarze wojenne  w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 53 357,99 zł w tym 18 000,00 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury, 23 000,00 zł ze środków Wojewody Podlaskiego. Wkład własny sfinansowano z budżetu Gminy Piątnica.

Cmentarz powstał w 1945 roku dzięki staraniom okolicznych mieszkańców. Opiekę nad Miejscem Pamięci od wielu lat sprawuje Szkoła Podstawowa w Jeziorku pod przewodnictwem społecznego kustosza Miejsca Pamięci Narodowej – Pani Beaty Sejnowskiej – Runo. Teren cmentarza jest na bieżąco porządkowany przez uczniów szkoły a także corocznie organizowane są uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Szkoła Podstawowa w Jeziorku została oznaczona w 2007 roku przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie złotym medalem Opiekuna Miejsca Pamięci Narodowej.

Inwestycja zakładała rewitalizację  mogiły zbiorowej obejmującą:
1. Ogrodzenie
2. Wyczyszczenie, uzupełnienie ubytków i zakonserwowanie fundamentów ogrodzenia
3. Wyczyszczenie i zakonserwowanie przęseł ogrodzeniowych wraz z wymianą nową i dostosowaną wizualnie furtką
4. Zakup i montaż czapek na słupach ogrodzenia i fundamencie, ręczna replofilacja ubytków na powierzchniach pionowych i poziomych konstrukcji betonowych, gruntowanie i malowanie powierzchni betonowych
5. Płyty chodnikowe: całkowita wymiana pyt chodnikowych oraz obrzeży trawnikowych wewnątrz mogiły
6. Krzyż marmurowy: czyszczenie, gruntowanie, malowanie powierzchni betonowych
7. Płyty z imionami zamordowanych – umieszczenie proponowanej inskrypcji przez IPN na zeszlifowanej płycie
8. Mała architektura
9. Humusowanie i obsianie trawnika na wolnej powierzchni
10. Wyczyszczenie ławek wewnątrz mogiły

W tym roku – 15 lipca – minęła 80. rocznica dokonania przez hitlerowskiego okupanta mordu.