Główny Urząd Statystyczny od wielu lat gromadzi dane statystyczne pozyskane dzięki przeprowadzanym badaniom ankietowym. Systematycznie prowadzone badania są źródłem informacji o sytuacji ekonomicznej i społecznej. Uzyskane dane służą do opracowywania zbiorczych zestawień, opracowań i analiz, które wykorzystywane są w procesie podejmowania strategicznych decyzji, obejmujących różne aspekty naszego życia, jak: praca, edukacja czy opieka zdrowotna.
W najbliższym czasie na obszarze województwa podlaskiego realizowane będą następujące badania ankietowe:
- W gospodarstwach domowych:
- Badanie budżetów gospodarstw domowych
Badanie budżetów gospodarstw domowych to podstawowe źródło informacji o warunkach życia gospodarstw domowych: – poziomie i strukturze wydatków oraz dochodów, – spożyciu podstawowych artykułów żywnościowych, – wyposażeniu w przedmioty trwałego użytkowania, – warunkach mieszkaniowych, – subiektywnej ocenie sytuacji materialnej. Badanie prowadzone jest metodą reprezentacyjną w całym kraju, co oznacza, że spośród wszystkich gospodarstw domowych losowana jest grupa, która pozwala na uogólnienie wyników badania na wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. Ponieważ dobór jest losowy – każdy ma szansę znaleźć się w grupie osób odpowiadających na pytania ankietera statystyki publicznej. Dzięki danym uzyskanym z badania możliwe są analizy warunków życia ludności oraz ocena wpływu różnych czynników na kształtowanie się sytuacji materialnej podstawowych grup gospodarstw domowych.
Termin realizacji badania: cały rok – badanie ciągłe
Więcej informacji pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/47
- Badanie aktywności ekonomicznej ludności
Jest to jedno z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w obszarze rynku pracy. Badanie to umożliwia bieżącą ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy, a zarazem pozwala na szerszą charakterystykę poszczególnych grup ludności wyróżnionych ze względu na ich status na rynku pracy (pracujący, bezrobotni) lub pozostających poza rynkiem pracy (bierni zawodowo). Ponadto w 2024 r. w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności będą zbierane dodatkowe informacje z zakresu tematu dotyczącego osób młodych na rynku pracy. Po raz pierwszy Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzono w Polsce w maju 1992 r. BAEL jest polską edycją europejskiego badania siły roboczej (ang. Labour Force Survey/LFS).
Termin realizacji badania: cały rok – badanie ciągłe
Więcej informacji pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/43
- Kondycja gospodarstw domowych (3-12.06)
Badanie kondycji gospodarstw domowych dostarcza informacji o zachowaniach respondentów jako konsumentów. Przedmiotem badania są opinie dotyczące ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zdolności do oszczędzania oraz planów zakupu dóbr trwałego użytku. Informacje uzyskane z badania wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich, analizowania trendów oraz formułowania krótkookresowych prognoz gospodarczych.
Termin realizacji badania: cały rok – w pierwszej połowie każdego miesiąca
Więcej informacji pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/45
- Europejskie badanie warunków życia ludności
Celem Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i innych aspektów warunków życia. Gospodarstwa domowe, poprzez udział w badaniu panelowym przez kolejne 4 lata, umożliwiają uzyskanie pełniejszych danych o ich sytuacji, z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w tym okresie w tej samej grupie wylosowanych gospodarstw domowych. Przyjęcie przez wszystkie kraje realizujące EU-SILC zharmonizowanej metodologii badania pozwala na pozyskanie porównywalnych na poziomie Unii Europejskiej danych i analizę wyżej wymienionych zjawisk również na poziomie europejskim. Dotyczy to także uzgodnionych i przyjętych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej wskaźników statystycznych wykorzystywanych do monitorowania postępu w osiąganiu wspólnych celów dotyczących zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Termin realizacji badania: 22.04 – 28.06.2024 r.
Więcej informacji pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/1/badanie/44
- W gospodarstwach rolnych:
- badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (1-28.06)
Celem badania jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian w produkcji zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Otrzymane wyniki posłużą do kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju. Korzystać z nich będą instytucje rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.
Badania ankietowe w tym zakresie będzie realizowane w terminie od 1 do 28 czerwca 2024 roku oraz od 1 do 23 grudnia 2024 r.
Więcej informacji pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/kategoria/2/badanie/52
Użytkownicy wylosowanych gospodarstw rolnych w okresie od 1 do 5 czerwca 2024 r. mogą wypełnić ankietę samodzielnie, logując się do aplikacji za pomocą danych otrzymanych w liście zapowiednim Prezesa GUS. Po tym terminie badanie będzie realizowane poprzez wywiad telefoniczny przez ankieterów.
Więcej na: badania-ankietowe.stat.gov.pl
Badania ankietowe w gospodarstwach domowych oraz w gospodarstwach rolnych na terenie województwa podlaskiego przeprowadzane są przez ankieterów – pracowników Urzędu Statystycznego w Białymstoku. Realizowane są poprzez bezpośredni kontakt z respondentem lub telefonicznie.
Gdy skontaktuje się z Tobą ankieter w celu realizacji badania możesz:
- Sprawdzić czy w tym czasie przeprowadzane jest dane badanie odwiedzając stronę GUS (informacje o aktualnie trwających badaniach znajdziesz tutaj)
- Zweryfikować tożsamość ankietera dzwoniąc pod numer:
- 85 749 77 44, 695 255 183 – Urząd Statystyczny w Białymstoku
- 86 215 41 41 – Urząd Statystyczny w Białymstoku Oddział w Łomży
- 87 563 54 86 – Urząd Statystyczny w Białymstoku Oddział w Suwałkach
- 22 279 22 22 – infolinia statystyczna
W razie wątpliwości proszę kontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym ul. Krakowska 13, 15-875 Białystok tel. sekretariat (+48) 85 749 77 15 lub bezpośrednio z Wydziałem Badań Ankietowych (+48) 85 749 77 44 lub (+48) 695 255 183.