100-lecie powstania OSP Piątnica i Dzień Strażaka

19.05.2024 Piatnica 100 lecie OSP Piatnica fot Marek Maliszewski

19 maja br. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy przy współpracy z Gminą Piątnica zorganizowali uroczystość 100-lecia istnienia jednostki połączoną z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka. W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Wśród nich znaleźli się m.in.:

• Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski,
  • Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński,
  • Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś,
  • Komendant Miejski PSP w Łomży bryg. Arkadiusz Obrycki,
  • Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku dh Zenon Białobrzeski,
  • Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych,
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski,
  • Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Piątnicy Poduchownej dh Artur Wierzbowski,
  • Kapelan Gminny Strażaków Gminy Piątnica ks. kan. Szczepan Dobecki,
  • Radni Rady Gminy Piątnica,
  • Kierownicy i Dyrektorzy jednostek podległych.

Święto strażackie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, którą odprawił ks. kan. Szczepan Dobecki – proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, a zarazem Kapelan Gminny Strażaków Gminy Piątnica.

By podkreślić wagę wydarzenia prezes OSP Piątnica dh Antoni Włodkowski ufundował i przekazał parafii obraz św. Floriana – patrona strażaków, którego odsłonięcie nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem nabożeństwa.

Po Mszy Św. nastąpił przemarsz pododdziałów na plac przed remizą, gdzie nastąpiło poświęcenie figurki św. Floriana ufundowanej przez druhów z Piątnicy – dh Piotra Florczyka, dh Artura Kownackiego i dh Mariusza Siwika, a także odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Wójta Gminy Piątnica – Krzysztofa Ryszarda Kozickiego.

Po krótkiej przerwie nastąpił dalszy przemarsz pododdziałów na parking przy boisku szkolnym, gdzie odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był członek OSP Piątnica – druh Mateusz Jackowski, który złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości dh Zenonowi Białobrzeskiemu – członkowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zgromadzeni na placu wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki przywitał pododdziały i zaproszonych gości, a Prezes OSP dh Antoni Włodkowski przedstawił rys historyczny jednostki.

Podczas apelu dokonano również odznaczeń druhen i druhów z jednostek OSP z terenu Gminy Piątnica – głownie jubilatów z OSP Piątnica, ale także strażaków z OSP Krzewo oraz OSP Rakowo-Boginie.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 77/21/2024 z dnia 7 maja 2024 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Piątnicy została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 77/21/2024 z dnia 7 maja 2024 r. Złotym Znakiem Związku OSP RP został odznaczony:

• Dh Mariusz Siwik

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 43/VII/2024 z dnia 22 marca 2024 r. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza został odznaczony:

• Dh Antoni Włodkowski

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 43/VII/2024 z dnia 22 marca 2024 r. nadano Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony:

• Dh Karol Bęczkowski
  • Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni
  • Dh Monika Laskowska
  • Dh Sebastian Laskowski
  • Dh Milena Leszczyńska
  • Dh Łukasz Ratuszny
  • Dh Krzysztof Skarpetowski
  • Dh Rafał Sokołowski
  • Dh Łukasz Szumowski
  • Dh Dawid Ustaszewski
  • Dh Grzegorz Zaręba

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:

• Dh Krystian Cendrowski
  • Dh Tomasz Charkiewicz
  • Dh Krzysztof Gromek
  • Dh Monika Jankowska
  • Dh Daniel Konopka
  • Dh Jarosław Kowalewski
  • Dh Paulina Mieczkowska
  • Dh Katarzyna Piątek
  • Dh Marta Przewodek
  • Dh Łukasz Rorkowski
  • Dh Damian Siennicki
  • Dh Michał Siennicki
  • Dh Damian Szumowski

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 43/VII/2024 z dnia 22 marca 2024 r. nadano Odznaki Honorowe ”Podlaski Krzyż Floriański”.

Srebrną Odznaką Honorową „Podlaski Krzyż Floriański” zostali odznaczeni:

• Dh Mariusz Florczyk
  • Dh Artur Kownacki
  • Dh Janusz Mieczkowski

Brązową Odznaką Honorową „Podlaski Krzyż Floriański” zostali odznaczeni:

• Dh Grzegorz Bieńczyk
  • Dh Piotr Florczyk
  • Dh Wiesław Olbryś

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr 1/2023 z dnia 18.05.2023 r. odznaką „Strażak Wzorowy” zostali odznaczeni:

• Dh Hubert Bagiński
  • Dh Piotr Mrozek
  • Dh Krystian Zaręba

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Piątnicy nr 3/2023 z dnia 20 grudnia 2023 r. nadano odznakę „Za wysługę lat”:

• Dh Antoni Włodkowski – 50 lat wysługi
  • Dh Mateusz Kownacki – 5 lat wysługi
  • Dh Piotr Kurządkowski – 5 lat wysługi
  • Dh Piotr Mrozek – 5 lat wysługi

Wszystkim strażakom, a w szczególności jubilatom, życzymy wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w tej ciężkiej i niebezpiecznej społecznej służbie. Życzymy Wam zdrowia, pomyślności oraz bezpiecznych powrotów z akcji. Niech Święty Florian patron wszystkich strażaków pomaga Wam w służbie i strzeże w każdej sytuacji.