Samorządowcy z 3 województw (mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), przez które przebiega połączenie kolejowe określane mianem szprychy nr 3 zebrali się 3 lipca 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce w celu uzgodnienia petycji, która zostanie przesłana do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Wiceprezesa Rady Ministrów, a zarazem Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz kierowników resortów, odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy, infrastrukturę, klimat i środowisko oraz sprawy społeczne.
Starosta Ostrołęcki Piotr Liżewski zaprosił przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych, których bezpośrednio dotyczy budowa kolei w reakcji na konferencję prasową Premiera Donalda Tuska w dniu 26 czerwca 2024 r., na której przedstawiono nowe plany dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w mocno okrojonej formie. Połączenie kolejowe przebiegające przez nasz teren, ani też żadne inne na całej ścianie wschodniej, nie znalazło się w planie realizacji na najbliższe lata.
Samorządowcy podczas spotkania, prowadzonego przez Wicestarostę Ostrołęckiego Artura Kozłowskiego, wypracowywali wstępną treść petycji uznając za konieczne budowę tzw. szprychy nr 3 Ostrołęka – Łomża – Giżycko. Sekretarz Maria Dziekońska reprezentująca Wójta Gminy Piątnica Krzysztofa Ryszarda Kozickiego poruszyła na forum m.in. aspekt ekologiczny. Mówiła: Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Warto to podkreślać przy tym, jakie obostrzenia i nakłady idą na Zielony Ład. Niewzięcie tego pod uwagę w przypadku Polski Wschodniej jest nielogiczne. W końcu mamy tu obszary niezwykle cenne przyrodniczo. I tutaj właśnie kolej powinna iść, żeby tego nie zepsuć. Gdyby chociaż część tirów przerzucić na szyny, byłoby to z korzyścią dla nas wszystkich. Podniosła też kwestię pozaborczych pozostałości, które nadal są widoczne właśnie jeśli chodzi o siatkę połączeń kolejowych, w tej części kraju.
Inne ważne aspekty wskazywane przez przedstawicieli samorządów dotyczyły bezpieczeństwa narodowego, w kontekście działań militarnych, rozwoju gospodarczego, zatrzymania depopulacji i likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.
Uzgodniono, że organy stanowiące wszystkich zainteresowanych samorządów podejmą na najbliższych sesjach stanowiska w tej ważnej sprawie i przekażą właściwym władzom rządowym.
O spotkaniu pisali m.in.: