Zakończono prace związane z budową i rozbudową placów zabaw w 3 miejscowościach gminy Piątnica.

W marcu 2024 roku Gmina Piątnica podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizację zadania: „Wsparcie aktywności mieszkańców poprzez budowę i rozbudowę placów zabaw w gminie Piątnica” na zasadach szczegółowo określonych w Regulaminie „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna Wieś”.  Na realizację tego zadania gmina otrzymała wsparcie w wysokości 30 000,00 zł, stanowiąca 47,42% wartości inwestycji.

Zadanie inwestycyjne dotyczyło wsparcia aktywności mieszkańców poprzez budowę i rozbudowę placów zabaw w następujących miejscowościach:

• Żelechy: budowa z doposażeniem placu zabaw o huśtawkę potrójną metalową, siedzisko płaskie + koszyk + bocianie gniazdo, huśtawkę ważka metalową, karuzelę tarczową z siedzeniami, ławkę z metalowym stelażem z oparciem, kosz drewniany na śmieci i regulamin placu zabaw drewniany;
  • Jeziorko: rozbudowa istniejącego placu zabaw o huśtawkę metalową „bocianie gniazdo”- 1 szt., huśtawkę ważka Steel + HDPE – 1 szt., maty przerostowe pod huśtawką „bocianie gniazdo” (36 szt.)
  • Truszki: rozbudowa istniejącego placu zabaw poprzez zamontowanie następujących urządzeń: bujak żółw, bujak konik, ławkostół drewniany, regulamin placu zabaw i koszt na śmieci metalowy
Wzrost zainteresowania sportem wśród dzieci i młodzieży obliguje każdy samorząd do podnoszenia jakości infrastruktury takich miejsc. Zakup wyposażenia placów zabaw pozwolił zatem na bardziej wszechstronne korzystanie z tego terenu, podniesie walorów tych miejsc i możliwości wsi oraz pozwoli na lepsze zagospodarowanie  czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłym z sołectw Żelechy, Jeziorko i Truszki.

Przedsięwzięcie wpłynie także na poprawę życia mieszkańców, wzrost integralności wsi oraz trwały rozwój sołectw poprzez włączenie się mieszkańców, ale także organizacji społecznych (w tym np. Koła Gospodyń Wiejskich) w ich działalność. Przyczyni się także do podniesienia poziomu społecznej i gospodarczej aktywności mieszkańców, jakości zarządzania zasobami, rozwijania partnerskiej współpracy z mieszkańcami okolicznych wsi.