Szanowny Beneficjencie Programu Czyste Powietrze!
Zanim kupisz drzwi, okna czy inne materiały budowlane w ramach dotacji z programu „Czyste Powietrze”, sprawdź, czy ich koszt nie przekracza cen rynkowych. Rażąco zawyżone koszty mogą być uznane za próbę wyłudzenia środków publicznych.
Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie.
Jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.
Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie na temat danej firmy publikowane w internecie.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.
Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy.
Uważaj! Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.
Prosimy wnioskodawców i beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania inwestycji z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”.
Prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do:
- oferowanej ceny usługi i produktu,
- oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
- oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.
- Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres, czy nie budzą Państwa wątpliwości.
Bądź rozważny! Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjnym „Czystego Powietrza” lub wojewódzkim funduszem ochrony środowiska czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.
Prosimy o uwagę i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno‐informacyjnym lub wfośigw.
Pamiętaj! Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku nie promuje oraz nie współpracuje z konkretnymi firmami i instalatorami.