Afrykański pomór świń (ASF)

Afrykański pomór świń (ASF) to wysoce zaraźliwa choroba atakująca świnie i dziki. Wirus wywołujący tą chorobę jest nieszkodliwy dla ludzi, ale zazwyczaj śmiertelny dla świń. Obecnie nie ma szczepionki ani lekarstwa na ASF. Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice. ASF nie szerzy się, tak jak wiele innych chorób drogą powietrzną. W Polsce jak dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki.

Wobec tego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, w związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie Polski nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, prosi o zapoznanie się z ulotką informacyjną na temat tej choroby oraz zasad postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika. Ponadto prosi o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Zachęcamy  także do śledzenia interaktywnej mapy ognisk i przypadków ASF na terenie Polski oraz aktualnym zasięgiem obszarów objętych restrykcjami pod linkiem https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/.