ASF Afrykański Pomór Świń – informacje Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, w związku z niekorzystnie rozwijającą się sytuacją epizootyczną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej związanej z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń (na dzień 19 sierpnia 2024 r. potwierdzono 38 ognisk u świń i 1202 ognisk u dzików) w celu podniesienia świadomości hodowców świń w zakresie wiedzy dotyczącej ASF pragnie przypomnień oraz poinformować o najważniejszych zasadach bioasekuracji, sposobie zakażenia i rozpoznania choroby, zakazach oraz nakazach obowiązujących w I i II obszarze ograniczeń.

W przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów, należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. Zgłoszenia należy przekazać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).

Poniżej znajdą Państwo ulotki informacyjne na temat tej choroby. Bardzo prosimy o zapoznanie się z materiałami.

Infografika
Plakat_01