?Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą przyszłość?.

Dziś pamięć o przeszłości nakazała nam spotkać się w tym miejscu, aby przypomnieć bardzo ważną dla Narodu Polskiego datę – 1 września 1939 roku. Tego dnia hitlerowskie Niemcy dokonały napadu na Polskę. Obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia odległe w czasie, a jednak ciągle żywe. Żywe w pamięci uczestników tamtych dni, których już coraz mniej wśród nas.

II wojna światowa to najstraszniejszy kataklizm i zło XX wieku, rozpętana przez hitlerowskie Niemcy.

Tamte dni była to tragedia nie tylko Naszego Narodu ale wielu innych nacji.

Drodzy Państwo!

Dziś żyjemy w wolnym kraju ale musimy pamiętać, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Wolność to nie jest jedynie przywilej, ale i obowiązek.

Bo wolności trzeba się uczyć. I nauczyć tak, aby jej nie stracić. To dług wobec tych, którzy walczyli w Polsce oraz na wszystkich frontach świata.

Obyśmy zawsze pamiętali o tych, którzy oddali życie za nasz spokojny dzień.

Jan Paweł II mówił „ Naród, który zapomina o swojej historii jest skazany na zagładę”

Cześć Pamięci Bohaterów! Chwała żyjącym!