Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Podlaska Oktawa Kultur w Piątnicy

Podlaska Oktawa Kultur w Piątnicy

Podlaska Oktawa Kultur w Piątnicy

Może zabrzmi to mało skromnie, ale zdecydowanie warto było spędzić miniony piątkowy wieczór (26.07.2019) razem z nami. Wszystko z powodu pierwszego w Piątnicy, niezwykle widowiskowego wydarzenia artystycznego „Podlaska Oktawa Kultur” odbywającego się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki Folkloru.

Zarówno o festiwalu jak i występujących artystach informowaliśmy na naszej stronie www, przejdźmy więc do tego, co działo się w gościnnej dla naszego Ośrodka – Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy, a działo się naprawdę wiele.
Do wystęów, artystów zaprosił Zastępca Wójta Gminy Piątnica P. Bogdan Bieńczyk otwierając oficjlanie Podlaską Oktawę Kultur w Piątnicy.
Na zainstalowanej „scenie” zaprezentowały się aż trzy zespoły taneczne: warszawska grupa taneczna Woda na Młyn, rumuński zespół Junii Brasovului oraz (gościnnie) Projekt Artystyczny Meandry z Łomży. Dodamy, że spośród wszystkich instytucji kultury goszczących tegoroczną Oktawę, byliśmy jedną z nielicznych, która zaproponowała publiczności program z więcej niż jednym zespołem artystycznym. Dzięki temu widzowie mogli rozkoszować się różnorodnością prezentowanych tańców, strojów, muzyki oraz śpiewu.
Zespół Junii Brasovului, w ponad 30 osobowym składzie, przy muzyce granej na żywo zaprezentował pieśni, muzykę i tańce charakterystyczne dla rumuńskiej kultury wiejskiej. Już po pierwszej suicie tanecznej udało im się zdobyć uznanie publiczności, która nie szczędziła im głośnych braw. Taka forma uznania powtarzała się po każdym występie młodych kontynuatorów ludowych tradycji.
Natomiast to, co zaprezentowała Woda na Młyn, zaskoczyło i oczarowało wszystkich widzów spodziewających się kolejnego typowego występu z tańcami ludowymi i regionalnymi, z tą różnicą że będą one nasze, polskie. A tu niespodzianka! Woda zaprezentowała cztery taneczne kompozycje w niezwykłych opracowaniach scenicznych: „Kurpiowskie Wycinanki”, „Karpaty – Pełnia”, „Sen o Lwowie”, Kujawiak Wiejsko-Miejski”, oraz specjalnie przygotowaną na tegoroczną Oktawę „Kresy”. Cały program teatralno-tanecznego pokazu, oparty był na współczesnej muzyce folkowej, jazzowej a nawet przedwojennego Lwowa. To musiało się spodobać publiczności. I tak też było! Dowodem był bardzo długi i donośny aplauz, przy każdorazowym wejściu i zejściu zespołu ze sceny.
Trzecią grupą taneczną był łomżyński Projekt Artystyczny Meandry, który występował już niejednokrotnie podczas imprez organizowanych przez nasz Ośrodek, a także był inicjatorem kilku spotkań z mieszkańcami naszej gminy. Tym razem, przypomnieli się w „Walczyku lubelskim” oraz w „Tańcach szlachty łomżyńskiej”. Ciekawostką jest fakt, że wspomniane „Tańce szlachty łomżyńskiej” powstały na terenie naszej gminy, a ściślej mówiąc w sali Remizy Strażackiej w Drozdowie, w opracowaniu choreograficznym Mariusza Żwierko, tego samego, który odpowiedzialny jest za choreografię tak oklaskiwanej Wody na Młyn.

Koncert Podlaskiej Oktawy Kultur w Piątnicy trwał blisko dwie i pół godziny, lecz jego organizacja pochłonęła znacznie, znacznie więcej czasu. Ale naprawdę było warto, a publiczność zgromadzona w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy dała nam zielone światło do ubiegania się o organizację przyszłorocznego XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”.
Pragniemy podziękować prawie 100 osobowej grupie uczestników Oktawy, która odwiedziła Piątnicę i przekazać słowa uznania i podziwu. Dobrze wiemy ile wysiłku i czasu trzeba poświęcić aby osiągnąć zaprezentowany poziom tańca. Mamy nadzieję, że pobyt u nas będzie mile wspominany przez wszystkich artystów.

Za pomoc w organizacji wydarzenia, dziękujemy kierownictwu i pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątnicy.

ORGANIZATOR WYDARZENIA
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy

HONOROWY PATRONAT WYDARZENIA
Wójt Gminy Piątnica

ORGANIZATOR FESTIWALU
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

PATRONAT HONOROWY FESTIWALU
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
Prezydent Miasta Białegostoku

Ostatnie wpisy

Awaria wodociągu w Elżbiecinie

Na skutek uszkodzenia sieci przez firmę budowalną, awarii sterowania przepompowni i innych prac prowadzonych na wodociągu w miejscowości Elżbiecin w najbliższych dniach mogą wystąpić problemy z dostawą wody. Prosimy o ograniczenie zużycia wody do koniecznego. Gmina Piątnica dokłada wszelkich

Czytaj więcej »