Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Stop pożarom traw 2022

Stop pożarom traw 2022

Stop pożarom traw 2022

Wiosna jest kolejną porą roku, podczas której uśpiona przyroda budzi się do życia. Jest to piękne i ekscytujące widowisko, którego ogromnym zagrożeniem jest powszechne i niebezpieczne zjawisko wypalania traw.

Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym ? ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

Zakaz wypalania traw jest bezwzględnie egzekwowany przez władze, o czym stanowią przepisy ustawy o ochronie przyrody i o lasach. Za jego nieprzestrzeganie grozi areszt, kara nagany i grzywny której wysokość może wynieść nawet 20 tyś. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Ponadto Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może zastosować zmniejszenie lub odebranie wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich nawet o 25 %. Agencja może także pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.

Liczby się nie mylą – do 25 marca 2022 r. strażacy interweniowali 20 060 razy przy pożarach spowodowanych wypalaniem traw w trakcie których 8 osób straciło życie a kolejne 62 osoby zostały ranne. Straty powstałe w ten sposób oszacowano na 4,475 miliona złotych.

Czy stać nas na to wszystko? Każdy który podejmuje decyzję o wypalaniu suchych traw powinien sobie je zadać.

Ostatnie wpisy

Jarmark wielkanocny

W sobotę 1 kwietnia 2023 roku na Starym Rynku w Łomży odbędzie się Jarmark Wielkanocny. Wydarzenie organizowane jest przez Gminę Piątnica i Miasto Łomża w ramach projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Czytaj więcej »

Ogłoszenie Koła Łowieckiego „Trop”

Zarząd Koła Łowieckiego „Trop” w Białymstoku, informuje, że osobą uprawnioną do przyjmowania zgłoszeń szkód łowieckich w sezonie w obwodzie 133 jest: Jan Żukowski Szkody łowieckie rolnik powinien zgłaszać listem poleconym lub osobiście na adres: Jan Żukowski,

Czytaj więcej »