Zagrożenie ptasią grypą!

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Grypa ptaków jest chorobą o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Państwo, w którym pojawi się choćby jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków traci możliwość eksportu drobiu i produktów pochodzenia drobiowego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, jak również – w zależności od treści umów bilateralnych – z obszaru całego państwa, co generuje wymierne straty finansowe.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży uprzejmie przypomina o ciągłym zagrożeniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i innych krajach Europy wysoce zjadliwą grypą ptaków. W chwili obecnej w krajach UE w 2022 r. stwierdzono 1264 ogniska HPAI u drobiu hodowlanego (w tym w Polsce 27) oraz 1488 przypadków w/w choroby u ptaków dzikich (w tym w Polsce 25). Jednocześnie prosimy o zapoznanie się Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 2022 r. poz.768), które wchodzi w życie dniu 7 maja 2022 r.

Hodowco – szczególnie w okresie wzmożonej migracji ptaków zwróć uwagę na zasady bioasekuracji. Przestrzegając tych zasad istotnie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w twoim gospodarstwie. W ten sposób możesz uniknąć potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby w wymiarze lokalnym i  globalnym.