Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Zagrożenie ptasią grypą!

Zagrożenie ptasią grypą!

Zagrożenie ptasią grypą!

 

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Grypa ptaków jest chorobą o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Państwo, w którym pojawi się choćby jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków traci możliwość eksportu drobiu i produktów pochodzenia drobiowego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, jak również – w zależności od treści umów bilateralnych – z obszaru całego państwa, co generuje wymierne straty finansowe.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży uprzejmie przypomina o ciągłym zagrożeniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i innych krajach Europy wysoce zjadliwą grypą ptaków. W chwili obecnej w krajach UE w 2022 r. stwierdzono 1264 ogniska HPAI u drobiu hodowlanego (w tym w Polsce 27) oraz 1488 przypadków w/w choroby u ptaków dzikich (w tym w Polsce 25). Jednocześnie prosimy o zapoznanie się Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. z 2022 r. poz.768), które wchodzi w życie dniu 7 maja 2022 r.

Hodowco – szczególnie w okresie wzmożonej migracji ptaków zwróć uwagę na zasady bioasekuracji. Przestrzegając tych zasad istotnie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w twoim gospodarstwie. W ten sposób możesz uniknąć potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby w wymiarze lokalnym i  globalnym.

Ostatnie wpisy

Raport o stanie Gminy Piątnica za rok 2022

Realizując obowiązek ustawowy wynikający z art. 28 aa Ustawy o samorządzie gminnym z dn. 8 maja 1990 r. (Dz. U. 2022 r. poz. 559 ze zm.) przedstawiamy Państwu Raport o stanie Gminy Piątnica za rok 2022. Nad przedstawionym Raportem przeprowadzona zostanie debata,

Czytaj więcej »