Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

FORToMANIA 2.0

FORToMANIA 2.0

FORToMANIA 2.0

Wójt Gminy Piątnica – Artur Wierzbowski wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, serdecznie zapraszają na unikalne wydarzenie kulturalno –
historyczne pt. „FORToMANIA 2”
, upamiętniające 102. rocznicę zwycięskiej bitwy o forty w Piątnicy w wojnie polsko – bolszewickiej, które odbędzie się na terenie Fortu III w Piątnicy oraz terenach rekreacyjnych przy Strzelnicy Forty Piątnica 24 lipca 2022r. 

W ramach wydarzenia o godz. 13:00 na terenie Fortu III rozpocznie się inscenizacja Bitwy z 1920 roku w wykonaniu Grupy Historyczno – Edukacyjnej „Szare Szeregi. Z kolei o godz. 14.00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie Pikniku Fortecznego, który będzie obfitował w liczne atrakcje takie jak:
koncerty, pokazy pojazdów historycznych oraz musztry wojskowej w wykonaniu grupy rekonstruktorów, warsztaty historyczne, wystawy sprzętu wojskowego WOT, wiele działań animacyjnych oraz strefa zabaw dla dzieci, popcorn i wata cukrowa, kuchnia regionalna oraz wojskowa, a także różnorodne kiermasze.

Podczas pikniku swoją premierę będzie miała pierwsza w naszym regionie mobilna gra terenowa pn. „Gra o cud nad Narwią – Forty 1920”, która swoją tematyką obejmuje zagadnienia historyczne związane z Twierdzą Łomża oraz walkami polsko – bolszewickimi z 1920 roku. Gra powstała w
czasie pięciodniowych warsztatów zorganizowanych przez GOK Piątnica, podczas których młodzi miłośnicy historii i nowoczesnych technologii, opanowali proces tworzenia mobilnej gry terenowej, wykorzystując odpowiednie narzędzia cyfrowe. Pod okiem trenera p. Wojciecha Kloca z firmy Good Games, pracowali również nad scenariuszem gry, materiałami graficznymi oraz trasą, która liczy około 3-kilometrów na której rozmieszczonych jest 60 checkpointów, w których…. No właśnie, reszta to tajemnica. Ale zapewniamy, że zabawa będzie przednia, szczególnie dla drużyn rodzinnych, znajomych, przyjaciół, jak i dla indywidualnych uczestników, którzy będą ze sobą rywalizowali o najwyższe miejsca. Do wzięcia udziału w grze niezbędne jest posiadanie smartfona i aplikacji ACTIONTRACK. Na najlepszych graczy lub drużyny czekać będą nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas zakończenia pikniku.

Podczas Pikniku Fortecznego współorganizowane są również dwa inne działania: Podlaska Oktawa Kultur, wydarzenie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku w ramach którego na piątnickiej scenie zaprezentuje się słowacki zespół folklorystyczny Chemlon oraz FolkPiknik, czyli wydarzenie promujące jednocześnie polski folklor i działania profilaktyczne, przeciwdziałające problemom alkoholowym, narkomanii oraz przemocy w rodzinie, obfitujące w liczne koncerty, warsztaty plastyczne oraz animacje taneczne o tematyce folklorystycznej.


Piknik Forteczny odbywa się w ramach działań autorskiego projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy pn. „FORToMANIA 2” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Wójta Gminy Piątnica i jest realizowane we współpracy z Gminą Piątnica oraz Stowarzyszeniem „Projekt Artystyczny Meandry”. Jest to finałowe działanie realizowanego projektu. Przewodnią ideą prowadzonych działań jest popularyzacja historii piątnickich Fortów Carskich oraz ich znaczącej roli w Bitwie z 1920 roku, upamiętnienie dążeń wolnościowych Polaków, a także budowanie poczucia wspólnoty i przynależności narodowej oraz lokalnej. 

W ramach projektu zrealizowano także cztery spotkania w ramach „Żywych Lekcji Historii”, prowadzone przez p. Ludwika Zalewskiego (Militaria Forty). Tematyczne wycieczki po fortach przeznaczone były dla uczniów szkół podstawowych oraz chętnych mieszkańców Gminy Piątnica, które obejmowały zwiedzanie Muzeum Fortecznego wraz z ciekawą historyczną prelekcją, zakończoną ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Ogółem w „Żywych Lekcjach Historii” udział wzięło 120 osób. 

Działania realizowane w ramach projektu, skierowane zostały do różnych grup społecznych począwszy od dzieci i młodzieży, poprzez osoby dorosłe, a skończywszy na seniorach i osobach niepełnosprawnych.

Program Pikniku Fortecznego:
13:00 – inscenizacja bitwy z 1920 r o forty w Piątnicy – Grupa Historyczno-Edukacyjna
„Szare Szeregi” teren FORTU III / Piątnica ul. Forteczna
• 14:00 – otwarcie Pikniku Fortecznego – teren rekreacyjny przy Strzelnicy Forty
• 14:15 – koncert zespołu CHEMLON ze Słowacji / w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur 2022
• 15:15 – start terenowej, mobilnej „Gry o cud nad Narwią – Forty 1920” / turniej z nagrodami
• 15:40 i 16:40 – występ Projektu Artystycznego MEANDRY + folkowe animacje
• 16:20 – występ Zespołu Seniorów PIĄTNICZANIE
• 17:00 – koncert zespołu TUTORIAL – finalistów „Niebieskiego Mikrofonu” Muzycznej
Nagrody Polskiego Radia – Białystok 2021
• 18:00 – koncert kapeli ZARAŻENI FOLKIEM z potańcówką na ludowo
• 19:00 – rozdanie nagród zwycięzcom „Gry o cud nad Narwią – Forty 1920”. Zakończenie
Pikniku.


Inne atrakcje:
wystawa replik pojazdów wojskowych, warsztaty historyczno – edukacyjne, warsztaty folkowe
i plastyczne, animacje i strefa zabaw dla dzieci, stoiska służb mundurowych, quizy i konkursy,
kuchnia żołnierska, darmowy popcorn i wata cukrowa, kiermasze i stoiska z produktami
regionalnymi

Ostatnie wpisy