Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Punkty wydawania preparatów ze stabilnym jodem w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

Punkty wydawania preparatów ze stabilnym jodem w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

Punkty wydawania preparatów ze stabilnym jodem w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

Uwaga Mieszkańcy!

Na terenie Gminy Piątnica zostały zorganizowane punkty dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem dla mieszkańców do 60 roku życia. Podejmowane obecnie działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich oraz lokalnych.  Do mieszańców zostaną wysłane smsy informacyjne oraz zostaną zadysponowane jednostki OSP w celu poinformowania mieszkańców o konieczności zgłoszenia się do punktów odbioru tabletek z jodkiem potasu.

W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego prosimy o zgłaszanie się do punktów wydawania zgodnie z poniższym podziałem:

UWAGA!!! Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu rozpocznie się w momencie zagrożenia na polecenie Wojewody Podlaskiego!

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie Gminy Piątnica:

 1. Do punktu wydawania preparatów należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
 2. Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom pełnoletnim.
 3. W pierwszej kolejności wydawanie preparatów następuje osobom zameldowanym/zamieszkującym gminę Piątnica.
 4. Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
 5. Jedna osoba może otrzymać jodek  potasu dla pozostałych członków rodziny.
 6. Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.
 7. Wszelkie próby destabilizacji wydawania preparatów rozwiązywać będą patrole Policji, oraz jednostki OSP gminy Piątnica.

Profilaktyka jodowa

Przyjęcie tabletki ze stabilnym jodem, blokuje wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.

Grupa ryzyka i dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach:

Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

 • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
 • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
 • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
 • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu)

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej informacji na temat profilaktyki jodowej można znaleźć w poniższej ulotce.

Ostatnie wpisy