Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Ptasia grypa

Ptasia grypa

Ptasia grypa

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Głównym źródłem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. W bieżącym roku odnotowano już kolejne przypadki występowania zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy zarówno w sąsiednich województwach.

Ze względu na stałe zagrożenie i rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej grypy ptaków Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie sytuacji oraz w razie konieczności niezwłoczne zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii przypadków podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej. Zgłoszenia z terenu Gminy Piątnica należy kierować pod nr tel. (86) 216 34 54, adres email: sekretariat@piw.lomza.pl lub osobiście w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży, ul. Nowogrodzka 160. Więcej informacji o ptasiej grypie oraz aktualnej sytuacji w zakresie występowania zakażeń pod linkami https://www.piwet.pulawy.pl/komunikaty/3 oraz https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai .

Ostatnie wpisy

Właścicielu jesteś odpowiedzialny za swojego psa!

W związku z częstymi zgłoszeniami dotyczącymi wolno biegających psów i próśb o interwencję, Urząd Gminy Piątnica przypomina mieszkańcom, o obowiązkach właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe. Coraz częstym problemem w naszej gminie jest sprawa psów pozostawionych bez opieki. Zostają

Czytaj więcej »

Konsultacje społeczne projektu Programu współpracy Gminy Piątnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok.

Od 2 do 21 listopada 2023 r. będzie można wyrazić swoje opinie, uwagi oraz podać propozycje zmian do projektu Programu współpracy Gminy Piątnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia

Czytaj więcej »