Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Ptasia grypa

Ptasia grypa

Ptasia grypa

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Głównym źródłem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. W bieżącym roku odnotowano już kolejne przypadki występowania zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy zarówno w sąsiednich województwach.

Ze względu na stałe zagrożenie i rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej grypy ptaków Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie sytuacji oraz w razie konieczności niezwłoczne zgłaszanie do Powiatowego Lekarza Weterynarii przypadków podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej. Zgłoszenia z terenu Gminy Piątnica należy kierować pod nr tel. (86) 216 34 54, adres email: sekretariat@piw.lomza.pl lub osobiście w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży, ul. Nowogrodzka 160. Więcej informacji o ptasiej grypie oraz aktualnej sytuacji w zakresie występowania zakażeń pod linkami https://www.piwet.pulawy.pl/komunikaty/3 oraz https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/hpai .

Ostatnie wpisy