Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Relacja z obchodów świąt majowych

Relacja z obchodów świąt majowych

Relacja z obchodów świąt majowych

Punktualnie o 9:00 w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej przy pomniku Żołnierzy 33. Pułku Piechoty w Piątnicy rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Na miejscu spotkały się delegacje Gminy Piątnica, Powiatu Łomżyńskiego, Wojskowego Centrum Rekrutacji, 18. Pułku Logistycznego, Stowarzyszenia Klubu FORT, poczty sztandarowe OSP oraz szkół z terenu gminy Piątnica by oddać hołd i cześć wszystkim, którzy walczyli na różnych frontach Europy i świata oraz by podziękować im za oddanie zdrowia i życia w walce o niepodległą Rzecząpospolitą Polską.

„To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu” – Jan Paweł II.

Wójt Gminy Piątnica – Artur Wierzbowski w swoim wystąpieniu powiedział: „II wojna światowa zapisała się na kartach historii jako największy i najkrwawszy konflikt, w który zaangażowało się bardzo dużo państw. Ten dramat narodów zakończył się późnym wieczorem 8 maja 1945 roku w Berlinie, gdzie podpisano bezwarunkową kapitulację całych Niemiec. Nie spotykamy się jednak by rozdrapywać rany, rozliczać. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci, pamięci, która każe pochylać się nad doznaną krzywdą, ale i przestrzega, by nigdy nie powtórzył się tamten czas. W dobie ciągłych konfliktów zbrojnych jest to naszym zadaniem. Jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie światła pokoju, braterstwa, przyjaźni obecnym i przyszłym pokoleniom.

Pamięcią czcimy poległych, oddajemy im hołd. Pamięcią otaczamy weteranów walk o niepodległość Polski na wszystkich frontach świata. Niech hołd oddany ich zbrojnym czynom i zasługom, hołd oddany wszystkim ofiarom II wojny światowej będzie przypomnieniem o tym najtragiczniejszym w dziejach XX-wiecznej Europy wydarzeniu.

Składamy dziś jednocześnie hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół prac i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju.”

Powtarzając za panem Wójtem „oby nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego nie budziło wycie syren, huk eskadry samolotów i świst spadających bomb. Oby nienawiść, nacjonalizm nie zdominowały współpracy między narodami. Wielkie to zadanie dla obecnego i przyszłego pokolenia. Niech myśl nasza odważnie wybiega w przyszłość, ale zwraca się również ku przeszłości, czerpiąc z niej mądrość i siłę. Bądźmy orędownikami pokoju.”

Po wystąpieniu Pana Wójta Gminy Piątnica przybyłe na wydarzenie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i zapaliły znicze.

Po zakończonych uroczystościach,  ramach „Pikniku militarnego”, o godzinie 10:00 na terenie strzelnicy Forty w Piątnicy odbyły się VII Strzelecki Turniej Prezydentów, Sołtysów, Burmistrzów i Wójtów Ziemi Łomżyńskiej oraz XIV Strzelecki Turniej Samorządowców. Organizatorem wydarzenia było środowisko wojskowe garnizonu Łomża reprezentowane przez: 

  • 18. Pułk Logistyczny Łomża,
  • Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży,
  • Stowarzyszenie KLUB FORT,
  • Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Ostatnie wpisy

Właścicielu jesteś odpowiedzialny za swojego psa!

W związku z częstymi zgłoszeniami dotyczącymi wolno biegających psów i próśb o interwencję, Urząd Gminy Piątnica przypomina mieszkańcom, o obowiązkach właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe. Coraz częstym problemem w naszej gminie jest sprawa psów pozostawionych bez opieki. Zostają

Czytaj więcej »

Konsultacje społeczne projektu Programu współpracy Gminy Piątnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok.

Od 2 do 21 listopada 2023 r. będzie można wyrazić swoje opinie, uwagi oraz podać propozycje zmian do projektu Programu współpracy Gminy Piątnica z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia

Czytaj więcej »