Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Gmina Piątnica

Najwyższe w województwie podlaskim dofinansowanie na oświetlenie uliczne dla Gminy Piątnica

Najwyższe w województwie podlaskim dofinansowanie na oświetlenie uliczne dla Gminy Piątnica

Najwyższe w województwie podlaskim dofinansowanie na oświetlenie uliczne dla Gminy Piątnica

W ramach 9 edycji naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Rozświetlamy Polskę, Gmina Piątnica otrzymała dofinansowanie w kwocie 3 199 999,99 zł na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Wartość dofinansowania to 80% wartości inwestycji.  

Otrzymane środki pozwolą gminie na wymianę starych opraw sodowych na oświetlenie typu LED charakteryzujące się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże gminie wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów. Dzięki poprawie jakości oświetlenia na drogach, zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ochroną środowiska.

Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminę na utrzymanie i konserwacje oświetlenia.

Nowoczesne oprawy, które będą montowane nad drogami gminnymi, powiatowymi wojewódzkimi i krajowymi na terenie naszej gminy, oferują możliwość dostosowania natężenia światła, co pozwala na lepszą widoczność i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dróg. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie inteligentnego sterowania to także polepszenie jakości oświetlenia.

Dofinansowanie przyznano 1214 inwestycjom (na 1639 złożonych wniosków) na łączną kwotę prawie miliarda złotych. Warto zatem podkreślić, iż Gmina Piątnica otrzymała na modernizację oświetlenia ulicznego największe dofinansowanie w województwie podlaskim i jedne z najwyższych w kraju. 26 pozycja w kraju pod względem otrzymanej wartości dofinansowania jest dla Gminy wysokim wyróżnieniem.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji: przełom IV kwartału w 2024 roku i I kwartału 2025 roku.

Ostatnie wpisy

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych

Ośrodek Pomocy Społecznej w Piątnicy informuje, że w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbędzie się Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych, w tym osób bezdomnych przebywających na terenie gminy Piątnica. Ośrodek wyznaczył gminnego koordynatora badania, który będzie

Czytaj więcej »